Salı , Ekim 17 2017
Son Dakika Haberleri
Anasayfa / Güncel Yaşam / ’15 Temmuz’un arkasında FETÖ’nün olduğu raporla kesinleşti’
’15 Temmuz’un arkasında FETÖ’nün olduğu raporla kesinleşti’

’15 Temmuz’un arkasında FETÖ’nün olduğu raporla kesinleşti’

TBMM FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır ile düzenlediği basın toplantısında, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun taslak raporunu açıkladı.

Komisyonun 3 Ocak 2017’de görevini tamamladığını ve ilave süre istemediklerini anlatan Petek, raporun 630 sayfadan oluştuğunu belirtti.

Raporun 4 ay 15 gün bir sürede tamamlandığını ifade eden Petek, araştırma komisyonların savcılık makamı gibi çalışmadığının altını çizdi.

Araştırma komisyonları doğru değerlendirilmezse beklentilerin de farklı olabileceğine işaret eden Petek, şöyle konuştu:

“15 Temmuz hadisesinin arkasında Fetullahçı Terör Örgütü’nün bulunduğu, bu raporumuzla bütün açıklığıyla ve kesin olarak ortaya konulmuştur. Adli makamlarca hazırlanan iddianamelere yapılan atıflar içerisinde, hiç kimse hakkında komisyonumuzca bizim ayrıca suç isnadı söz konusu değildir. Ama o iddianamelerden isnatlarından, değerlendirmelerden, yaptığımız güncellemeler, aldığımız bilgilerle de istifade ettiğimizin altını çizmek istiyorum. Bu bir iddianame değildir. Bu bir araştırma komisyonu raporudur. “

FETÖ’nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu raporu açıklandı

“FETÖ/PDY örgütünün karar verdiği ve icra ettiği anlaşılmıştır”

Suçluların tespiti ve cezalandırılması yetkisinin yargı orgalarına ait olduğunu vurgulayan Petek, “Suç ikrarları, itiraflar, iletişim kayıtları, örgüt mensuplarının kullandığı özel iletişim programları, iddianameler, tanık beyanları, devam eden yargılamalarda yeni yeni ortaya çıkan bir kısımını raporumuza da aldığımız beyanlar, darbe girişiminden tutuklu yargılanan sanıkların FETÖ ile irtibatını gösterir nitelikteki Pensilvanya’dan yeni yeni verilen talimatlar, darbe girişimine katılan örgüt mensuplarına moral veren, motivasyonlarını sağlayan nitelikteki örgütün sözde nitelikteki Fethullah Gülen’in devam eden açıklamaları gibi tüm delil ve belgeler birlikte değerlendirildiğinde, 15 Temmuz darbe girişimine, ülkemiz dışındaki bazı odakların bulup yetiştirdiği, himaye ettiği, yurtiçi ve yurtdışında yarım asırdır hep desteklediği, Fetullah Gülen’in sözde liderliğinde FETÖ/PDY örgütünün karar verdiği ve icra ettiği anlaşılmıştır.”

Gülen’in yaşamında 20’li yaşlardan itibaren olağan dışı olaylar gerçekleştiğini, belirli amaçlar için kendisinin seçilip yetiştirildiğini ve zorda kaldığında gizli ellerin ona yardım ettiğini dile getiren Petek, Gülen’in Erzurum’daki Komünizmle Mücadele Derneğinin ilk kurucularından biri olduğunu ve CIA görevlisi Graham Fuller ile yakın irtibatı bulunduğunu, ilkokulu bile olmadığı halede vaiz olarak tayin edildiğini anlattı.

Gülen’in hamiliğini yapan Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yaşar Tunagör’ün hakkında şaibeli kişiliği nedeniyle senato araştırması yapıldığını ve raporda Gülen’i himaye ettiğinin yer aldığını aktaran Reşat Petek, Diyanet kayıtlarına göre, Gülen’in 10 Temmuz 1959’da göreve başladığını ve yetersiz olduğu değerlendirilmesine rağmen gizli bir elin himayesi sayesinde, 7 yıl aday memurluğun ardından 1966’da asaletinin tasdik olduğunu söyledi.

“Fetullah Gülen bir sahtekardır”

Petek, şunları kaydetti:

“Elde ettiğimiz bütün bilgiler, belgeler şu gerçeği ortaya koyuyor: Fetullah Gülen bir sahtekardır, sahtecilik suçları işlemiştir. Başka bir kişi yaptığında ağır cezaya çarptırılacak sahtecilik eylemlerinden dolayı hiçbir soruşturma geçirmemiştir. Yeşil pasaportu, düzenlediği sahte belgelerle almıştır. Emeklilik işlemlerini yine sahte evraklarla sağlamıştır. Komisyonumuza ulaşan bilgi ve belgeler bu sahtelikleri hep teyit etmektedir.”

aa

Hakkında Editor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Kalan Web