Salı , Ekim 17 2017
Son Dakika Haberleri
Anasayfa / Politika / Hüseyin Çapkın tutuklandı
Hüseyin Çapkın tutuklandı

Hüseyin Çapkın tutuklandı

FETÖ/PDY’nin mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan iddianameyi kabul eden İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın tutuklandı.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması‘nın (FETÖ/PDY) mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan iddianameyi kabul eden İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması üzerine teslim olan eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın tutuklandı.

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen Çapkın hakkındaki karar yüzüne okundu.

Çapkın, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ/PDY’nin mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da bulunduğu, 13’ü tutuklu 15 eski vali ve kaymakam hakkında hazırlanan iddianameyi kabul ederek, Çapkın ile eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarmıştı. Çapkın, dün akşam saatlerinde avukatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek teslim olmuş, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmişti.

Çapkın, Metris Cezaevi’ne konuldu

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan iddianameyi kabul eden İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasının ardından tutuklanan eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Metris Cezaevi’ne götürüldü.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda hakkındaki tutuklama kararı yüzüne okunan Çapkın’ın işlemleri tamamlandı.

Çapkın, emniyete ait sivil bir araçla getirildiği Metris Cezaevi’ne konuldu.

Çapkın’ın avukatı Kocagöz, karara itiraz edeceklerini bildirdi

Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın avukatı Fahrettin Kocagöz, müvekkilinin tutuklanmasına itiraz edeceklerini açıkladı.

Kocagöz, yaptığı yazılı açıklamada, dosyadaki gizlilik kararına rağmen, bazı basın organlarında müvekkiline atılı suçlamalar ile ilgili çıkan haber ve yazıların gerçeği yansıtmadığını savundu.

“Suçun vasfı gereği tutukluluk halinin üzerine atılı suçla orantılı olmaması sebebiyle” müvekkilinin tahliyesine karar verildiğini belirten Kocagöz, şunları kaydetti:

“Gelinen aşamada iddianame hazırlandı, mahkemeye sunuldu ve aynen kabul edildi. Ancak iddianameye baktığımızda tahliyeden sonra savcılık makamının suç unsuru olarak değerlendirebileceği hiçbir ilave delilin dosyada olmadığı anlaşılmaktadır. Şöyle ki, HTS kayıtlarında müvekkilimin hiçbir örgüt üyesi ile bağlantısı olmadığı, örgütün finans kaynaklarından herhangi biriyle bağlı olmadığı, çocuklarından herhangi birinin örgütün okullarına ya da dershanesine gitmediği, örgüt ile bağı kurulabilecek hiçbir iş ya da eylemin içerisinde olmadığı ortaya çıkmıştır. Müvekkilimin tahliyesinden sonra dosyaya giren herhangi bir delil olmamasına rağmen, dosyadaki diğer tüm sanıkların üzerine atılı suçlar müvekkilime de yüklenerek hakkında tutuklama talep edilmiş, yüce mahkeme de bu talebi şimdilik uygun görerek kabul etmiştir.”

Çapkın’ın 17-25 Aralık’tan sonra merkeze alındığını ve emekliye sevk edildiğini anımsatan Kocagöz, “Müvekkilimin bu terör örgütü ile irtibatını ortaya koyacak herhangi bir inandırıcı delil olmamasına rağmen müvekkilim hakkında, üzerine atılı suçların mahiyeti gereği tutuklama kararı verilmiş olup tarafımızca hemen itiraz yapılacaktır.” ifadesini kullandı.

AA

Hakkında kutluay

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Kalan Web