Salı , Ekim 17 2017
Son Dakika Haberleri
Anasayfa / Dünyadan / Kuzey Kore bir füze daha ateşledi! Japonlar sığınaklara koştu…
Kuzey Kore bir füze daha ateşledi! Japonlar sığınaklara koştu…

Kuzey Kore bir füze daha ateşledi! Japonlar sığınaklara koştu…

Yonhap haber ajansına göre, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı  tarafından yapılan açıklamada, “Kuzey Kore, Pyongyang, Sunan yakınlarında sabah  saat 06.57 civarında tanımlanamayan bir füze fırlattı. Füze Japonya’nın üstünden  geçerek Kuzey Pasifik’e ulaştı.” ifadelerine yer verildi.

Ordu, söz konusu füzenin 770 kilometre yüksekliğe ulaştığını, havada 3  bin 700 kilometre mesafe katettiğini duyurdu.

Açıklamada, Güney Kore ve ABD’nin söz konusu fırlatmayla ilgili  bilgiyi analiz ettiği de aktarıldı.

   Güney Kore’den tatbikat

Güney Kore Devlet Başkanlığınca Pyongyang’ın füze denemesinin hemen  ardından Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı yapıldı ve ordu Doğu Denizi’nde  balistik füze tatbikatı düzenledi.

Japon devlet televizyonu NHK ise Kuzey Kore’nin füzeyi Japonya’nın  kuzeydoğusuna doğru fırlatmış olabileceğini bildirdi.

Kuzey Kore, 29 Ağustos’ta Hwasong-12 tipi orta menzilli bir balistik  füze fırlatmış, Japonya’nın üstünden geçen füze Büyük Okyanus’a düşmüştü.

Pyongyang, 3 Eylül’de de 2006 yılından bu yana en güçlü ve 6’ncı  nükleer denemesini yapmıştı. Bu denemenin ardından ABD tarafından hazırlanan ve  Kuzey Kore yönetimine yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar  tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde kabul edilmişti.

AA

Hakkında Editor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Kalan Web