Salı , Ekim 17 2017
Son Dakika Haberleri
Anasayfa / Sağlık Köşesi / Oruç Tutarken Sağlıklı Besin Seçimi Kılavuzu
Oruç Tutarken Sağlıklı Besin Seçimi Kılavuzu

Oruç Tutarken Sağlıklı Besin Seçimi Kılavuzu

Demet Şener ile sunduğu ‘Tam Zamanı’ programı ile tanıdığımız Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, MAG Haziran sayında oruç tutarken sağlıklı besin seçimi konusunda açıklamalarda bulundu.Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, oruç tutarken sağlıklı besin seçimi konusunda uyarılarda bulundu. Dönmez “Oruç tutmaya başlayınca yeme alışkanlığımız normal düzeninden farklılaşıyor; dikkat edilmediğinde sahur ile iftarda daha fazla doymak ve gün içinde de açlıktan korumak için daha yağlı, yüksek karbonhidratlı yiyeceklere yöneliyoruz” dedi.

“Büyük tabak çorba ile iftarı açın”

“Sıcak ve soğuk çaylarınıza bal ekleyin”

“İftardan sonra hemen taze meyve tüketin”

“Taze sebze tüketimini artırın”

“Vücudumuz saatlerce aç bırakıldığında, enerji üretebilmek için yağ yakmaya başlar. Bu da kilo vermemize yardımcı olur”

“Hamileyken oruç tutmaları hem bebek için hem de anne için sağlıksız birçok durum yaratabilmektedir”

MAG Haziran sayısı için Ramazan ayına dair önemli açıklamalarda bulunan, Demet Şener gibi ünlü isimlerle çalışan Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, Ramazan ayında uzun süre aç kalınmasının metabolizmayı olumlu etkilediğini anlattı. “Özellikle bu süre, açlığın kötü huylu kolesterolü azalttığı, sinirliliği kaldırdığı ve vücutta fazla yağları erittiği açılardan bakıldığında oldukça önemli” diyen Dönmez, oruç tutanlara önemli uyarılarda bulundu. Ramazan ayında en çok sorulan sorulara da cevap veren Dönmez “Migreni kontrol altına alınmamış kişilerin oruç tutmasının sakıncalı olduğunu söyledi. Tıbbi kontrolleri yapılmış yüksek tansiyonlu kişilerin de oruç tutabileceğini anlatan Dönmez “Ancak sahurda ve iftarda tuz tüketimine duyarlı tansiyon hastaları tuzsuz yemeye dikkat etmelidir. Sahurda 1 su bardağı süt içmeli ve bol taze çiğ sebzeyi iftardan sahura kadar yemeyi ilke edinmelidir” ifadelerini kullandı.

İlkleri ve yenilikleri okurları ile buluşturan MAG, Siren Ertan’ın kapak yıldızı olduğu Haziran sayısında birbirinden renkli içerikleri, özel röportajları ile www.magdergi.com.tr,DijiMecmua, Turkcell Dergilik ve seçkin kitapçılarda sizlerle buluşuyor.

Hikmet Aydoğan

Hakkında Editor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Kalan Web