Salı , Kasım 21 2017
Son Dakika Haberleri
Anasayfa / Kültür Sanat / Magazin / Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nde Savaşa “Mecbur” Değiliz
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nde  Savaşa “Mecbur” Değiliz

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nde Savaşa “Mecbur” Değiliz

Zweig’ın savaş karşıtı yapıtı Mecburiyet

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nde

Savaşa “Mecbur” Değiliz

Savaş karşıtı görüşleriyle tanınan ve I. Dünya Savaşı boyunca bu görüşlerini yaymayı kendine misyon edinen Stefan Zweig’ın Mecburiyet adlı yapıtı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nde yerini aldı.

Avrupalı ve “dünya vatandaşı” kimliğine büyük değer veren yazar, yapıtlarında savaşın yıkıma uğrattığı “eski dünya”nın değerlerinin kayboluşunu büyük ölçüde dert edinmişti.

Zweig’ın yazım aşamasında “Firari” olarak tasarladığı, sonrasında ise Mecburiyet adını verdiği ve 1920 yılında basılan bu eserin ana karakteri ressam Ferdinand da savaş sırasında askere alınmamak için İsviçre’ye kaçar. Bir gün askerliğe elverişliliğinin tespiti için konsolosluğa davet edildiğinde, karısının şiddet karşıtı duruşuna ihanet etmemesi yolundaki telkinlerine rağmen kendini gitmek zorunda hisseder. Görev duygusu, savaş karşıtı düşünceleri ve karısına duyduğu sevgi arasında sıkışıp kalmıştır. Ferdinand, her ne kadar “insanlığın ötesinde bir vatanı” olmasa da, “yirmi milyon insanı boğan o zinciri” kıramayacağını düşünür.

HİKMET AYDOĞAN

 

Hakkında Editor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Kalan Web